6 pomysłów na zdrowe fast-foody. Ranking fast-foodów.

W dzisiejszym wpisie przedstawię wartości odżywcze najpopularniejszych fast-foodów i wyłonię najmniej szkodliwego zwycięzcę. Pokażę także ich zdrowsze zamienniki.

Ale dlaczego właściwie nie powinnismy spożywać fast-foodów? Co w nich takiego szkodliwego? 

  • Dania tego typu przede wszystkim są bogate w tłuszcz, szczególnie ten zapychający naczynia krwionośne i przyczyniający się do miażdzycy tłuszcz nasycony i trans (nawet do 60% ogólnej energii stanowi tłuszcz,podczas gdy w zdrowym obiedzie zawartość tłuszczu nie przekroczy 25%)
  • Wielokrotnie są to dania odgrzewane, co wpływa na obniżenie zawartości witamin i składników odżywczych
  • Produkty są bardzo często wyrabiane z pszennej, oczyszczonej mąki co wpływa na poposiłkowy wzrost poziomu insuliny i glukozy we krwi (stąd często po pizzy ochota na ”coś słodkiego”)
  • Mięso w przydrożnych budkach z kebabem często jest wątpliwej jakości
  • W fast-foodach są śladowe ilości warzyw, a jeśli już są to w połaczeniu pomidor- ogórek. Askorbinaza zzwarta w ogórku wpływa na znaczne straty witaminy C z pomidora, czy papryki, co już w ogóle ogranicza ilość witamin
  • Jedzenie z sieciówek często zawiera wzmacniacze i ulepszacze smaku, co na niektórych może działać alergizująco i migrenogennie
  • Takie potrawy zawierają dużo soli, która przyczynia się do nadciśnienia tętniczego
  • Fast-foody to także wysoka zawartość… cukru! Tak- ketchup, sosy, słodkie białe bułki- nasz mózg uwielbia glukozę, ale nasz organizm pod jej wpływem magazynuje tłuszcz

Umówmy sie- nikogo nie namawiam do spożywania fast- foodów, ale jeśli już MUSIMY zjeść coś na mieście i MUSI być to fast- food, można wybrać najlepszą opcję pod względem jakości odżywczej. Podkreślę raz jeszcze- najlepiej w ogóle nie jadać takich produktów 🙂 Albo robić samemu!

Przyjrzyjmy się wartościom odzywczym fast-foodów (wartości przedstawione dla standardowej porcji):

Nazwa Porcja Energia (kcal) Białko (g) Węglowodany (g) Tłuszcz (g) Błonnik (g)
Pizza Capricciosa na średnio grubym cieście 3 średnie kawałki 1095 48 117 51 9
Kebab w bułce 1 kebab 878 37 89 44 5
Frytki porcja 100g 331 4 42 17 3
Hamburger z popularnej sieci porcja 100g 255 13 30 9 2
Hot- dog 1 sztuka 436 12 42 25 2
Wrap grillowany kurczak z popularnej sieci 1 wrap 420 26 52 12 2
Zapiekanka z pieczarkami 1 zapiekana 867 36 71 49 6

  • Najbardziej kaloryczna jest… pizza! Zawiera najwięcej tłuszczu ze wszystkich fast-foodów, stanowi on 42% energii. Spowodowane jest to obecnością sera i tłustych składników np. wieprzowa szynka. Jest też bomba węglowodanowa. Aż strach pomyśleć ile energii dostarcza pizza serowa na grubym cieście…

Pizza

  • 2 miejsce zajmuje kebab w bułce- zwartość tłuszczu zależy od rodzaju użytego mięsa- wiadomo, że najmniej będzie miał go kurczak. Tłuszczu dostarczają też sosy na bazie majonezu.
  • 3 miejsce na podium należy się zapiekance. O ile w kebabie mamy czasami świeże warzywa, to w zapiekance wszystkie pływają w serze. Jest to zdecydowanie gorszy wybór niż kebab pod względem witamin. Tłuszcz dostarcza natomiast 51% energii.
  • Chciałabym skomentować jeszcze frytki- jest to zabójca diety. Frytki są zabójczą kombinacją skrobii, tluszczu i sody. Killer każdej diety, dodatkowo zawierające akrylamid, czyli substancję przyczyniającą sie do nowotworów układu pokarmowego…
  • Hot-dogi to też dietetyczna żenada- zero warzyw, tłusta parówka i biała buła na zapchanie się po imprezie. 52% tłuszczu i 39% węglowodanów…

Co zatem jest najlepszym ”złem”? 

  • Nr 1 to Wrap z grillowanym kurczakiem. Jakości produktów komentować nie będę, ale spójrzmy na makroskładniki- kaloryczność w porządku (jak na mały obiad, a nie na przekąskę). Wysoka zawartość białka, tłuszcz 26% energii. Warzywa jakieś są w produkcie, zatem myślę, że to najlepszy wybór na awaryjny obiad/ kolację.
  • Nr 2 to hamburger z popularnej sieci ( nie taki z budki, bo tamte są dwa razy większe i gorsze pod względem odżywczym. Nie komentuję popularnych ostatnio burgerów z foodtrucków, bo nie znam ich wartości odzywczych). 32% tłuszczu i 20% białka, kaloryczność 255. Do przełknięcia. Raz na jakiś czas dla wyjątkowych maniaków.

Cóż, dla osób, które jednak wolą slow-food i home-made jedzenie mam propozycje odchudzenia popularnych pozycji. Daje zaskakujące rezultaty. Tak przygotowane dania zasmakują Wam tak bardzo, że spojrzycie na hamburgera z sieciówki z litością i powątpiewaniem.

Jak odchudzić fast-foody? 

  • PIZZA: przygotuj ją na jak najcieńszym cieście. Rozwałkuj je tak cienko jak to możliwe. Dodatki kładź oszczędnie, w końcu to nie zapiekanka, a pizza. Rekomenduję włoską pizzę, a nie amerykańską na grubym strasznie zapychającym cieście. Użyj mąki pełnoziarnistej- zyskasz błonnik i witaminy z gupy B. Zapomnij o boczku i wieprzowych szynkach. Upieczoną pizzę posyp odrobiną parmezanu i rukolą, polej łyżką oliwy z oliwek.

Przepis na fajne ciasto u mnie na blogu

KLIK

  • PIZZA wersja ultra light. Upiecz pizzę na spodzie z… kalafiora. Tak tak! Robiłam, jest pyszne. Przepis tutaj http://my-green-plate.blogspot.com/2012/08/pizza-na-ciescie-z-kalafiora-bez-maki.html
  • HOT DOG: tak, można zjeść dobrego hot-doga. Jednego na raz, więcej nie pozwalam- parówki są mimo wszystko tłuste. Użyj podłużnej razowej bułki, podpiecz ją w piekarniku. Do środka włóż drobiową parówkę, ewentualnie parówkę z szynki, dodaj domowy keczup i tarte na tarce warzywa. Całość możesz maczać w domowym sosie czosnkowym na bazie jogurtu. Mniam!
  • ZAPIEKANKA: użyj bułki takiej jak do hot-doga. Generalnie możesz też upiec bułkę sam. Posmaruj domowym sosem z prawdziwych pomidorów, nie żałuj warzyw (brokuły, szpinak, papryka…), posyp mozzarelą light i zapiecz.

Przepis na bułę do zapiekanki:

http://zdrowieprzezkuchnie.pl/?p=128

  • HAMBURGER: ponownie- podstawa to dobra razowa bułka z piekarni. Opiecz ją na grillu lub w piekarniku. Do hamburera użyj mięsa z indyka, dobrze je przypraw. Nie żałuj warzyw (sałaty, pomidora, papryki, cebuli) i sosu na bazie jogurtu. Dodaj 1 plaster sera. Zapiecz krótko i zajadaj.

Przepis na domowe hamurgery:

http://zdrowieprzezkuchnie.pl/moj-kot-kupowaby-hamburgery-dietetyczne/

  • I nieszczęsne frytki- ziemniaki ugotuj, pokrój na paski, obtocz w przyprawach i łyżeczce oleju, piecz w 220 stopniach. Podaj koniecznie z jogurtem i sałatką.

Widzicie? Dieta nie jest nudna, trzeba tylko odrobiny kreatywności 🙂

One thought on “6 pomysłów na zdrowe fast-foody. Ranking fast-foodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *