Czy dieta pudełkowa działa? Opinia dietetyka

Do lata zostało niewiele czasu, więc chwytamy się różnych sposobów na redukcję zbędnych kilogramów. Ostatnio dużą popularność zyskuje tzw. dieta pudełkowa, czyli posiłki przygotowywane przez catering dietetyczny w dowolnej opcji kalorycznej. Nie musisz myśleć o zakupach, nie musisz gotować, ani zastanawiać się co zjeść, żeby w ciągu dnia nie podjadać. W teorii catering zrobi to za Ciebie. No właśnie, ale czy to naprawdę działa?

Moje wrażenia

Przez dwa dni miałam okazję testować catering dietetyczny i wyrobić sobie na ten temat opinię. Wcześniej myślałam już o tym, żeby przy moim trybie życia przerzucić się na taki styl żywienia, ale obawiałam się o smak dań, ponieważ jestem dosyć wybredna. W pierwszy dzień po przebudzeniu odruchowo myślę o śniadaniu. Po chwili dociera do mnie, że dzisiaj ktoś zrobił je za mnie. Posiłki czekały grzecznie za drzwiami- cieszę się, że mam uczciwych sąsiadów. Wybrałam opcję standardową 1800 kcal: zaplanowano dla mnie 5 posiłków. Śniadanie w postaci hummusu i pieczywa było smaczne, obiady też mi smakowały, natomiast odgrzewane jajka sadzone były lekkim niewypałem. Nie podobało mi się również to, że dostałam sok na podwieczorek: no heloł, kto się naje sokiem. Hitem było pyszne ciasto bananowe z gruszkami, ale zawiodła mnie sałatka z krewetkami, ponieważ były nieświeże. Podsumowując: moje dania były po prostu okej.

Co myślę o cateringu jako systemie żywienia? Cóż, to mocno zależy od Twojej osoby. Ja bardzo się cieszę, że miałam możliwość spróbowania takiego sposobu odżywiania się, bo wiem, że nie jest to dla mnie. Moje życie kręci się wokół jedzenia, lubię gotować i testować nowe smaki. Czasami budzę się z myślą, że mam ogromną ochotę zjeść dzisiaj łososia albo chciałabym poeksperymentować i zrobić sobie bezglutenową tortilllę. W tym przypadku catering się nie sprawdzi: posiłki mam narzucone i nie mam nic do gadania na ten temat. Niektóre są smaczne, inne mniej. Mam znajomych, którzy korzystają z diety pudełkowej i są bardzo zadowoleni. To po prostu zależy od podejścia do jedzenia. Jeśli jedzenie jest dla Ciebie tylko pożywieniem albo środkiem do osiągnięcia celu- nie ma problemu, pokochasz catering. Jeśli jesteś smakoszem, lubisz gotować i spędzać czas w kuchni, raczej pozostań przy samodzielnym gotowaniu.

Czy dieta pudełkowa jest dla mnie?

Dieta pudełkowa jest dla Ciebie, jeżeli:

  • nie masz czasu gotować
  • nie lubisz spędzać czasu w kuchni
  • jesteś osobą aktywną zawodowo i prywatnie
  • możesz pozwolić sobie na to finansowo
  • nie lubisz zakupów
  • chcesz unormować swój sposób odżywiania się
  • chcesz jeść regularnie
  • cenisz sobie wolny czas

Największym minusem cateringu jest przede wszystkim wysoka cena, aczkolwiek nie jest to argument dla wszystkich. Przy obecnym trybie życia wiele osób jada cały czas na mieście lub robi nieprzemyślane zakupy, co skutkuje marnowaniem żywności i jeszcze wyższymi kosztami. Dla jeszcze innych wolny czas jest również zasobem finansowym: można więcej pracować lub zregenerować siły, by zwiększyć wydajność w pracy.

Jak wybrać dobry catering?

Nawiązując do tytułu wpisu- dieta pudełkowa może być dobra dla Twojego zdrowia pod warunkiem, że catering z którego zamawiasz posiłki jest dobry. Z dobrze skomponowaną dietą pudełkową możesz schudnąć, unormować poziom glukozy we krwi, mieć więcej energii w ciągu dnia, czy wyeliminować zmiany skórne. Wybór nie jest łatwy, bo w samym Poznaniu działa ponad 30 firm. Co znaczy zatem dobry catering?

Przede wszystkim liczy się obecność wykwalifikowanej osoby, która pomoże Ci dobrać odpowiednią kalorczyność czy rodzaj diety. Jeśli cierpisz przykładowo na trądzik, dobrym pomysłem jest dieta bez nabiału, jeśli masz cukrzycę, ważna jest zawartość węglowodanów w jadłospisie. Nie bez znaczenia jest również to, czy dietę zamówisz na 1500 kcal czy 2500 kcal: kaloryczność powinna być uzależniona od całkowitej przemiany materii, w której oszacowaniu pomoże dietetyk. Jeśli w danej firmie nie masz możliwości konsultacji z dietetykiem oraz na stronie nie podano informacji, że taka osoba jest tam obecna- lepiej nie zamawiaj stamtąd posiłków. Z mojej perspektywy to kucharz powinien współpracować z dietetykiem przy opracowaniu menu: istotna jest zawartość witamin i składników mineralnych. Musisz mieć odpowiednią podaż wapnia, potasu i żelaza w jadłospisie, inaczej może dojść do niedoborów w organizmie.

Drugą sprawą jest smak posiłków. To bardzo ważne- dania powinny być apetyczne i przygotowywane rano przed dowozem, żeby zachowały jak najwięcej witamin. Posiłki powinny być różnorodne i atrakcyjne, dobrze doprawione. Powinieneś być najedzony- na diecie nie masz prawa chodzić cały czas głodny. Wybrałabym dlatego miejsca sprawdzone, z dobrymi opiniami. Do tej pory nie było obiektywnego miejsca w sieci, w którym zainteresowana osoba mogłaby przejrzeć obiektywne opinie na temat firm cateringowych. Teraz na szczęście mamy taką możliwość: jakiś czas temu powstała wyszukiwarka cateringów dietetycznych. Możesz porównać cateringi pod kątem ceny, lokalizacji, estetyki podania, jakości składników, wyglądu pudełek i przebiegu dostawy. Wyszukiwarka zawiera zbiorcze informacje na temat cateringów, ich certyfikatów, przykładowych posiłków wraz ze zdjęciami i rodzajów diet. Możesz porównać również oceny, jakie posiadają poszczególne firmy i wybrać najbardziej popularne lub najbardziej atrakcyjne cenowo. Na początku warto wybrać jadłospis testowy (na 1 dzień) przykładowo trzech najlepszych, naszym zdaniem, firm i zwrócić uwagę na wszystkie interesujące nas aspekty.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *